kapak

ENERJİ SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKA

· Geçen haftaki yazımızda yapay zeka ve büyük veri konularını enerji sektörü açısından değerlendireceğimizi söylemiştik. Yapay Zeka, enerji endüstrisinde giderek daha önemli hale gelirken bir yandan gelecekteki tasarımlar için büyük bir potansiyel oluşturuyor. AI, veri hacimlerini analiz edip değerlendirerek enerji endüstrisinin daha verimli ve güvenli olmasına yardımcı oluyor.

Güç Şebekesinde Yapay Zeka — Akıllı Şebekeler ve Sektör Bağlantısı

Çok sayıda şebeke katılımcısını yönetmek ve şebekeyi dengede tutmak için bir veri setinin değerlendirilmesi ve analiz edilmesini gerekir.

Smart grid ise şebeke yoluyla birbirine bağlı çeşitli katılımcıların (tüketiciler, üreticiler, depolama tesisleri) verilerini değerlendirmeye, analiz etmeye ve kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Bakım çalışmalarını koordine etmeye ve ağların bakımı için en uygun zamanları belirlemeye yardımcı olarak, maliyetlerin yanı sıra ağ operasyonundaki problemlerin de en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

Bakım çalışmalarını koordine etmeye ve ağların bakımı için en uygun zamanları belirlemeye yardımcı olarak, maliyetlerin yanı sıra ağ operasyonundaki problemlerin de en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

·Güç ticaretinde Yapay Zeka, tahminleri iyileştirmeye yardımcı olurken AI ile, hava durumu verileri veya geçmiş veriler gibi elektrik ticaretindeki büyük miktarda veriyi sistematik olarak değerlendirme işini de kolaylaştırıyor. Daha iyi tahminler ayrıca şebeke istikrarını ve dolayısıyla tedarik güvenliğini artırıyor. Özellikle tahminler alanında yapay zeka, yenilenebilir enerjilerin entegrasyonunu kolaylaştırmaya ve hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Sanal Santralde Yapay Zeka

Sanal Santral sayesinde çok sayıda veri işlenir ve tahminler yapılır. Hangi tesisin ne kadar elektrik ürettiğini veya tükettiğini koordine etmek için kullanılır. Analizlerin temeli, diğer verilerin yanı sıra, canlı besleme verileri, geçmiş veriler, elektrik ticaret merkezlerinden gelen veriler ve hava durumu tahminlerine dayanır.

Bazı AI algoritmaları kendi başlarına ticaret yapabilecek kadar zekidir. Bu, algoritmik ticaret , algo ticareti veya otomatik ticaret olarak adlandırılır.

AI ayrıca, elektrik piyasasındaki ticareti otomatik olarak izlemeye ve analiz etmeye yardımcı olabilir. Bu, piyasa gücünün kötüye kullanılması gibi normdan sapmaların daha hızlı ve spesifik olarak tespit edilmesini ve önlenmesini sağlar.

Güç Tüketimi için AI

Elektrik sistemine akıllı bir şekilde bağlanan tüketiciler, istikrarlı ve yeşil elektrik tüketimine katkıda bulunabilir.

Massive Energy’nin geliştirdiği gibi bir algoritmayla tüketim verilerini analiz edip, tahminler sonucu raporlamayla son tüketici bilinçlendirerek enerji verimliliğine katkı sağlayabilir.

Kaynak:https://www.next-kraftwerke.com/knowledge/artificial-intelligence#:~:text=Artificial%20Intelligence%20in%20Electricity%20Trading&text=Especially%20in%20the%20field%20of,forecasts%20in%20the%20energy%20industry.